• Dziś: sobota, 20 kwietnia 2024r. Okres kościelny: Okres Wielkanocny
  • Imieniny: Czesława, Agnieszki, Mariana

Koronawirus w Polsce.

Episkopat zmienia zdanie, nowe wytyczne dla wiernych

W związku z koronawirusem Episkopat przygotował w czwartek po południu nowe wytyczne dot. m.in. udziału w mszach i obecności w kościołach w całej Polsce. "Rekomendujemy biskupom udzielenie dyspensy od obowiązku niedzielnego uczestnictwa we mszy świętej m.in. osobom w podeszłym wieku, z objawami infekcji, dzieciom i młodzieży oraz osobom, które czują obawę przed zarażeniem" - czytamy w komunikacie Rady Stałej Konferencji Episkopatu Polski.

Kościół od dwóch tysiącleci służy osobom chorym i potrzebującym, nawet w czasach epidemii, nie rezygnując z głoszenia Ewangelii oraz sprawowania sakramentów świętych" - zaznacza episkopat.

Jednocześnie z uwagi na zagrożenie zdrowa oraz życia rekomenduje udzielenia do 29 marca dyspensy osobom w podeszłym wieku, z objawami infekcji, dzieciom i młodzieży szkolnej oraz dorosłym, którzy sprawują nad nimi bezpośrednią opiekę, a także osobom, które czują obawę przed zarażeniem.

Koronawirus a msze i Kościół. Co oznacza dyspensa?

Skorzystanie z dyspensy oznacza, że nieobecność na mszy niedzielnej we wskazanym czasie nie jest grzechem. KEP zachęca te osoby do modlitwy oraz duchowej łączności ze wspólnotą Kościoła poprzez transmisje radiowe, telewizyjne lub internetowe.

Ponadto Rada Stała wydała kolejne zalecenia dla duchownych i wiernych zachęcając do tego, aby znak pokoju przekazywać bez podawania rąk, powstrzymać się od oddawania czci relikwiom poprzez pocałunek lub dotknięcie, rezygnować z napełniania kropielnic wodą święconą. Na kratki konfesjonałów powinny zostać nałożone folie ochronne.

Koronawirus a msze i Kościół. Przeniesienie rekolekcji i pielgrzymek

KEP informuje także o przeniesieniu do 29 marca liturgii z sakramentem bierzmowania, rekolekcji szkolnych i pielgrzymek na Jasną Górę. "Sprawy rekolekcji dla dorosłych oraz organizację innych spotkań pozostawia się roztropnemu rozeznaniu księży proboszczów" - czytamy.

W komunikacie przypomniane są słowa przewodniczącego episkopatu abp. Stanisława Gądeckiego: "Tak jak szpitale leczą choroby ciała, tak kościoły służą m.in. leczeniu chorób ducha, dlatego jest niewyobrażalne, abyśmy nie modlili się w naszych kościołach".

W tym kontekście hierarchowie polecają, aby kościoły pozostały otwarte w ciągu dnia, kapłani troszczyli się o dodatkowe okazje do spowiedzi i adoracji Najświętszego Sakramentu, a także odwiedzali chorych i starszych parafian z posługą sakramentalną przy zachowaniu należytych zasad higieny.