Pierwsze Komunie Święte.

Termin na razie NIE USTALONY

Ks. Biskup Andrzej Czaja pisze:

Przypominamy, że w mocy pozostaje decyzja Biskupa Opolskiego o przeniesieniu terminów Pierwszych Komunii Świętych i Bierzmowania na okres po 31 sierpnia br.

Intencją Biskupa Opolskiego przy podejmowaniu tej decyzji było nie tylko dostosowanie się do decyzji rządowych o zawieszeniu zajęć w szkołach i bezpieczeństwo zdrowotne dzieci i ich rodzin, ale także zagwarantowanie odpowiedniego przygotowania dzieci do I Komunii św. (katecheza parafialna, przygotowanie i przeżycie pierwszej spowiedzi, itp.)

Biorąc to pod uwagę, wyznaczanie terminów Pierwszej Komunii Świętej na pierwsze niedziele września wydaje się być «duszpastersko» nieroztropne i nie uwzględnia tego zamysłu prawodawcy. Prawdopodobnie nie będziemy w stanie przeprowadzić takiego przygotowania w miesiącach wakacyjnych. Ponadto nie ma żadnej pewności, jak będzie wyglądać zagrożenie epidemiologiczne w tym czasie i czy we wrześniu zostaną przywrócone zajęcia w szkołach. To zrozumiałe, że spotykamy się z naciskami ze strony rodziców, którzy chcą zagwarantować dziecku jak najlepszą oprawę uroczystości.

Nie jest to jednak powód, by zaniedbać, a tym bardziej lekceważyć przygotowanie duchowe, za które odpowiedzialni są duszpasterze. Choć nie jest naszym zamysłem przesadnie ingerować w kalendarium duszpasterstwa parafialnego, sugerujemy – biorąc przykład z decyzji Papieża o długoterminowym przełożeniu niektórych wydarzeń – odłożenie niektórych uroczystości, w tym Pierwszej Komunii Świętej, zwłaszcza w mniejszych wspólnotach – nawet o jeden rok.