Dekret dotyczący aktualnego stanu pandemii

Nowy Dekret na czas Pandemii

W trosce o oddawanie należnej czci Bogu Wszechmogącemu oraz uświęcenie wiernych i ich ochronę przed zakażeniem, w nawiązaniu do przepisów obowiązującego prawa kościelnego i świeckiego od dnia dzisiejszego do odwołania na terenie Diecezji Opolskiej postanawiam, co następuje, równocześnie odwołując wszelkie wcześniejsze zarządzenia, wydane w związku z wystąpieniem pandemii SARS-CoV-2.

1. Zobowiązuję wiernych do zakrywania maską ust i nosa podczas przebywania w obiektach kultu religijnego. Z tego obowiązku wyłączeni są jedynie główni celebransi oraz ci, którym zezwalają na to odrębne przepisy.

2. W czasie rozdzielania wiernym Komunii świętej wszyscy komunikujący mają mieć zasłonięte usta i nos.

3. Przypominam, że wierni mają prawo przyjmować Komunię świętą zarówno do ust, jak i na rękę, w postawie klęczącej albo stojącej. Niezależnie jednak od tego, należy oddzielnie udzielać Komunii świętej do ust i na rękę (np. jeden szafarz udziela Komunii do ust, a drugi na rękę). Proboszczów zobowiązuję do pilnowania, aby wszyscy, którzy mają rozdzielać Komunię świętą, dezynfekowali ręce przed udzielaniem jej wiernym.

4. Usta i nos mają mieć nadal zasłonięte wszystkie osoby, tak duchowne, jak świeckie, które przyjmują interesantów w kancelarii parafialnej czy zakrystii.

5. Duchowni chorzy na COVID-19 bądź objęci kwarantanną są zobowiązani zgłosić ten fakt w Kancelarii Kurii Diecezjalnej natychmiast po uzyskaniu wiedzy na ten temat od kompetentnych służb.

Wszystkim Wiernym życzę owocnego przeżycia Wielkiego Postu, prosząc równocześnie o gorliwą modlitwę w intencji pokoju na świecie.

Kanclerz Kurii           Biskup Opolski
  ks. Wojciech Lippa          † Andrzej Czaja