Budynek naszego kościoła
Żeby wam dać należyte pojęcie o pysze, trzeba by za pozwoleniem Boga wydobyć z przepaści Lucyfera i postawić go na moim miejscu, żeby on sam przedstawił wam grozę tego grzechu i pokazał, jakie dobra niebieskie za jego sprawą utracił i jakie nieszczęścia na siebie ściągnął.
św. Jan Maria Vianney
BanerBanerBanerBanerBaner

Parafia Rzymsko-Katolicka pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny, Rogi 16, 49-100 Niemodlin, Tel./Fax: 77-460 99 04, Mail:

  • Dziś: poniedziałek, 30 stycznia 2023r. Okres kościelny: Okres zwykły
  • Imieniny: Macieja, Martyny, Teofila

Wiadomości bieżące

Czwarta niedziela w ciągu roku - 29 stycznia 2023

1. Dzisiejsza niedziela, ostatnia niedziela stycznia, tradycyjnie obchodzona jest w Kościele jako Światowy Dzień Trędowatych, ustanowiony w 1954 roku. Wiemy, jak stara i straszna w skutkach jest ta choroba. Starajmy się więc pomóc, aby dotknięci nią byli leczeni w poszanowaniu ludzkiej godności i wolności. Dziś na świecie trędowatymi opiekują się głównie chrześcijańscy misjonarze. Wspierajmy ich naszymi  modlitwami i ofiarami!

2. Gdy czytamy cztery Ewangelie, możemy się dowiedzieć, że Pan Jezus uzdrowił wielu chorych, w tym trędowatych. Trąd był chorobą bardzo bolesną i wstydliwą. Pamiętajmy w modlitwie o wszystkich chorych ludziach potrzebujących pomocy lekarzy, opiekunów, rodziny i naszej modlitwy. Być może w naszych rodzinach są chorzy, którzy czekają na pomoc i modlitwę.

3. W czwartek, 2 lutego, będziemy obchodzili święto Ofiarowania Pańskiego, w naszej polskiej tradycji nazywane świętem Matki Bożej Gromnicznej. To pamiątka obrzędu, jakiemu zgodnie z żydowskim prawem w czterdziestym dniu po urodzeniu Pana Jezusa poddali się Maryja i Józef. Zanieśli Dzieciątko do Świątyni Jerozolimskiej, aby przedstawić Je Bogu i złożyć ofiarę. Tego dnia na uroczystą liturgię przyniesiemy świece zwane gromnicami. Zostaną one pobłogosławione, aby przez cały rok, a zwłaszcza w chwilach trwogi i cierpienia, przypominały nam o Jezusie – Światłości Narodów, który nieustannie oświeca drogi naszego życia.  W ten dzień świąteczna Msza Święta w naszej parafii o godz. 17:00.

4. Z inicjatywy papieża Świętego Jana Pawła II święto Ofiarowania Pańskiego jest także Światowym Dniem Życia Konsekrowanego. Naszą modlitwą obejmiemy osoby podejmujące służbę Bogu i ludziom w różnych zakonach i zgromadzeniach. Tego dnia będziemy prosić o liczne i święte powołania do życia zakonnego w naszych rodzinach i we wspólnocie parafialnej. Wesprzemy też materialnie borykające się z trudnościami klasztory i domy zakonne.

5. W tym tygodniu przypada pierwszy czwartek, pierwszy piątek i pierwsza sobota miesiąca.  W czwartek dziękujemy za dar Eucharystii i kapłaństwa; prosimy o nowe i święte powołania do pracy w Pańskiej Winnicy także z naszej wspólnoty parafialnej. W piątek pragniemy wypełnić prośbę Pana Jezusa o modlitwę wynagradzającą za grzechy nasze i całego świata.  A w sobotę czcimy Matkę Najświętszą i powierzamy Jej matczynej opiece całą naszą codzienność.

6. W naszym kościele okazja do spowiedzi świętej każdego dnia od godz. 16:30. W piątek w godzinach porannych – od godziny 7:30 miesięczne odwiedziny Chorych i osób Starszych. Po Mszy św. nabożeństwo pierwszopiątkowe.

7. W tym tygodniu patronuje nam:

Wtorek, 31 stycznia – św. Jan Bosko (1815-1888), założyciel salezjanów i Zgromadzenia Córek Maryi Wspomożycielki Wiernych, wielki pedagog i apostoł młodzieży (wspomnienie obowiązkowe).

8. Sprzątanie Kościoła w najbliższym czasie: Kamila Giercuszkiewicz, Anna Habiak, Barbara Witek, Teresa Gurazdowska.

W kolejnym tygodniu - 11.02.23: Krystyna Nawarowska, Anna Szustak, Weronika Śnieżek, Renata Mól i Magdalena Mól.

       Jezus w Ewangelii mówił dzisiaj o nagrodzie w niebie dla Jego wiernych uczniów. Wszyscy nimi jesteśmy. Pamiętajmy, że każda Msza Święta niedzielna zbliża nas do nieba, i tego nieba sobie życzmy.

 

Sprawozdanie kolędowe

Wieś

Rodziny w wiosce

Mieszkańcy wioski

Ilość – suma

Przyjęli kolędę

Nie przyjęli kolędy

Mieszkający

Obecni nakolędzie

Góra

33

28

5

94

39

Góra Mała

7

5

2

14

11

Rogi

54

43

11

141

109

Roszkowice

41

24

17

113

66

Rutki

21

19

2

61

46

Tarnica

22

12

10

48

29

Tłustoręby

40

33

7

106

78

Razem - Suma

218

164

54

577

378

 

Wieś

Mieszkańcy wioski

Mieszka

Praktykujący

Nie praktykujący

Góra

94

49

45

Góra Mała

14

6

8

Rogi

141

76

65

Roszkowice

113

51

62

Rutki

61

33

28

Tarnica

48

18

30

Tłustoręby

106

55

51

Razem - Suma

577

288

289

Uwagi po spotkaniu z Parafianami w czasie Kolędy

1. Tegoroczną kolędę uważam za jedną z najlepszych – najwspanialszych spotkań z Parafianami. Mimo, że dużo Rodzin nie podjęło spotkania (było to w sumie 54 rodziny), to pozostali zrobili to bardzo serdecznie i mile.

   Widoczna była chęć rozmowy na temat Parafii czy naszego praktykowania na co dzień. Padały też pytania co do przyszłości naszej Parafii ale i tego co Parafianie chcą dać tu od siebie by parafia istaniała jako samodzielna.

2. Problem bezrobocia i uzależnień w naszych rodzinach. Bardzo często pojawiał się problem niepewności związanej z praca czy niskiej pensji dodatkowym problemem jest pojawiąjące się uzaleznienie czy wręcz choroba alkocholizmu. Oprrócz alkocholu niestety pojawiają się też problemy z innymi używkami oraz Komputer, internet i telefony.

   Szczególnie niebezpieczne dla mlodego polkolenia są gry, z którymi młodzi potrafia siedzieć nie tylko do północy ale i godzin prawie że porannych. Efektem jest niedospany uczeń, nadwrażliwy czy wręcz znerwicowany. To wszystko niestety jest barzfo groźne i w niektórych przypadkach potrzebna jest pomoc specjalisty, wręcz odwyku.

3. Bezradność wobec problemów finansowych w ścisłym związku z bezrobociem i uzależnieniami. Dodatkowo bezmyślnie pożyczki brane w parabankach, czy zapożyczanie się w rodzinie i u znajomych. To znowu powoduje wiele zła i nienawiści. Odzwierciedla się to znwu w pojawiających się problemach małżeńsko – rodzinnych. Okazuje się, że małżonkowie przez to nie mają czasu dla dzieci i dla siebie, co z czase staje się normą. Dla świętego spokoju kupuje się dziecku komórkę, tablet czy laptopa i to ma być miernikiem miłości Rodziciejlskiej, której tak naprawdę nie ma.

   4. Parafia nasza ogólnie się starzeje, nawet można powiedzieć, że wymiera. Pojawia się tu kolejny problem - samotność osób starszych. Okazuje się, że dzieci nie mają czasu dla Rodziców czy dziadków, pojawia się obojętność, brak zainteresowania schorowanymi Rodzicami i Dziadkami. Kolejny problem to obojętność międzysąsiedzka. Jeśli już się ktoś zainteresuje Sąsiadem, to raczej jest to obmawianie, czy nawet oczernianie sąsiadów. Zazdrość i niezdrowa rywalizacja.

Propozycje Parafian

1) Po raz kolejny podniesiona kwestia ogrzewania Kościoła - raczej nie realna ze względ na koszt samego ogzrewania ale i póxniej kosztu utrzymania ogrzewania; Poza tym Kościół jest za duży abysmy byli w stanie ogrzać.

2) Aktualizacja listy sprzątających i koszących; (uwzględnić „nie lubiących się” i „nie chodzących” – poprawka; nie pisać za dużo, bo i tak mniej przychodzi); Po wielu rozmowach – sugestia aby mieszkańcy wioski sami tworzyli listę sprzątających, chociaż nie ma gotowej propozycji, kto ma się tym zająć.

3) Przypominanie i podawanie konta Parafialnego; Warto pamętać o dopisku: Darowizna na cele Kultu Religijnego – wtedy można to odliczać od podatku przy rozliczeniu rocznym.

4) Sugestia o tym, by przypomnieć o Organiście, którego można sobie zamawiać na swoją Mszę św., w tygodniu czy w niedzielę; Podobnie Ministranci – na Pogrzebie – trzeba we własnym zakresie zadbać, aby poprosić i zwolnić chłopców z ewentualnych obowiązków szkolnych, oczywiście za zgodą ich Rodziców

5) Sprzątanie Kościoła – niemożliwe aby w 15 minut posprzątać Kościół! Warto poświęcić troszeczkę więcej czasu i sumienniej do tego podejść

6) Kwestia porządku na cmentarzach – wieńce, wiązanki zabieramy do domu, nie do kontenera – dla przypomnienia: jednorazowe wywiezienie jednego kontenera to niecałe 190 zł!

7) Do Baldachimu – wyznaczać imiennie (i Wielkanoc, Boże Ciało i Odpust)

8) Sprawy remontowe w Parafii:

Dach kościoław najbliższych latach nie unikniemy wymiany dachówki. Koszt na chwilę obecną niewyobrażalny i mało realny dla nas….

Witraże – przynajmniej 4 witraże wymagają uzupełnienia brakujacych elementów i zabezpieczenia

Odnowienie – malowanie częsci ogrodzenia na nowym cmentarzu i przy Kościele (brama z tyłu i elementy ogrodzenia z przodu).

Uporządkowanie i ogrodzenie starego cmentarza

Naprawa i odnowienie toalet na cmetarzu przy Kościele

Administrator danych osobowych informuje, że wszystkie dane osobowe na stronie internetowej parafii Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Rogach umieszczone zostały za zgodą osób, których dane dotyczą lub umieszczone są na podstawie prawa.