Wiadomości bieżące

Czwarta Niedziela Wielkanocy - 21 kwietnia 2024

Światowy Dzień Modlitw o Powołania;Kwartalne dni modlitw o powołania do służby w Kościele

1. W Ewangelii czwartej już Niedzieli Wielkanocy słyszymy, jak Pan Jezus porównuje się do pasterza miłującego i troszczącego się o owce. Dlatego tę niedzielę nazywamy Niedzielą Dobrego Pasterza, przypada w nią Światowy Dzień Modlitw o Powołania i rozpoczynają się Kwartalne dni modlitw o powołania do służby w Kościele. Módlmy się, by nie brakowało gorliwości i apostolskiego zapału wśród kapłanów i osób zakonnych oraz o to, by nie zabrakło robotników w Winnicy Pana. W tym tygodniu chcemy szczególnie modlić się za powołanych i o święte powołania do służby Bożej.

Jezus jest Dobrym Pasterzem, a więc tym, który kocha swoje owce bezgraniczną miłością. W dzisiejszą niedzielę, spotkamy się w czytanej podczas Mszy Świętej Ewangelii z obrazem Jezusa – Dobrego Pasterza, który zapewnia bezpieczeństwo i opiekę swoim owcom. Każdy z nas potrzebuje bezpieczeństwa i opieki. Chrystus nie pozbawił współczesnego świata opieki ze strony pasterzy. Zechciał, aby bezpieczeństwo i pokój spływały na nas przez posługę kapłanów. Potrzebujemy kapłanów, którzy będą dobrymi pasterzami, dlatego dzisiejszy dzień jest Światowym Dniem Modlitw o Powołania. Wołajmy w trakcie rozpoczynającej się Eucharystii o dar nowych i świętych powołań kapłańskich.

Zapragnijmy przebywania z Dobrym Pasterzem i prośmy o miłosierdzie dla nas.

2. Na wiele sposobów Jezus przybliżał współczesnym sobie ludziom prawdę o królestwie Bożym. Wykorzystywał ku temu obrazy zaczerpnięte z codziennego życia.

Motyw pasterza i owiec stanowił i jest po dzień dzisiejszy naturalnym kolorytem Palestyny. Fragment Ewangelii o Dobrym Pasterzu Święty Jan umieścił w części zwanej Księgą Znaków. Tym samym w nawiązaniu do boskości Pana, przedstawia Chrystusa jako Tego, który używa formuły: „Ja Jestem”, a ściślej: „Ja Jestem Dobrym Pasterzem”.

Prorok Ezechiel zapowiedział niegdyś, że sam Bóg jest jedynym pasterzem Izraela. Ów tytuł przejmuje Jezus na własność. On jest Dobrym Pasterzem. Człowiek, który słucha słów Pana i podąża Jego śladami, jest owcą, która nigdy się nie zatraci. Pozwólmy, aby w swym słowie Bóg prowadził nas przez życie.

3. We wtorek obchodzić będziemy uroczystość Świętego Wojciecha, biskupa, męczennika i patrona Polski. Znajdźmy w codziennym zabieganiu czas na spotkanie z Chrystusem we Mszy Świętej i na modlitwę w intencji naszej umiłowanej ojczyzny.

4. W czwartek przypada święto Świętego Marka Ewangelisty, które jest tradycyjnym dniem modlitwy o urodzaje.

Chociaż specjalne dni modlitw o dobre urodzaje i za kraje głodujące przypadają w szóstym tygodniu okresu paschalnego, chciejmy w codziennej, osobistej modlitwie prosić dobrego Boga, by pobłogosławił wszelkie ludzkie wysiłki, aby one przyniosły obfity plon i owoc i aby nikomu nie brakowało codziennego chleba.

5. Za tydzień – w ostatnią niedzielę kwietnia będziemy przeżywać Ogólnopolską Niedzielę Modlitw za Kierowców.

Niech nasza modlitwa zaowocuje rozwagą, większym rozsądkiem i mądrością w czasie naszych pieszych, rowerowych czy samochodowych wojaży.

W przyszłą niedzielę po obu Mszach Św. pobłogosławimy nasze pojazdy, kierowców i wszystkich podróżujących. Datki, które przy tej okazji zostaną złożone, przeznaczymy na środki transportu dla misjonarzy.

6. Solenizantom i Jubilatom tygodnia składamy najserdeczniejsze życzenia i zapewniamy o modlitewnej pamięci. Modlitwą otaczamy również tych Parafian, którzy odeszli w ostatnim czasie do wieczności, jak i ich rodziny.

7. W tym tygodniu patronują nam:

• We wtorek, 23 kwietnia – św. Wojciech, biskup Pragi oraz misjonarz na Węgrzech, a także w Polsce, który wyruszył z misją ewangelizacyjną do pogańskich Prus, gdzie poniósł śmierć męczeńską.
  • W czwartek, 25 kwietnia – św. Marek, Ewangelista, towarzyszący najpierw Apostołowi Pawłowi w jego misyjnych podróżach, a potem Szymonowi Piotrowi, którego katechezę spisał w swojej Ewangelii.

8. Do sprzątania Kościoła zapraszam: Ewelina Jankowska, Adriana Mazurkiewicz-Fornalik, Danuta Lelek, Milena Piekut, Joanna Bednarz, Joanna Świerk.

• 04.05.24.  Paulina Płatkowska, Anna Jędrzejewska, Jolanta Burko, Elżbieta Niebylska.
  • 11.05.24. Sprzątanie przed I Komunią Św. i Rocznicą I Komunii – Rodzice.
  • 18.05.24.  Brzózki do Kościoła! Robert Bieruta, Jadwiga Błasiak, Urszula Bartecka, Piotr Bartecki.
  • 25.05.24. Anna Zynder, Maria Lampa, Renata Bednarz, Irena Szeliga.
  • 29.05.24. Sprzątanie przed Uroczystością Bożego Ciała:

Kościół – Góra i Mała Góra; Wokół Kościoła – Tłustoręby.

Ołtarze: 1) Rogi; 2) Tarnica; 3) Roszkowice; 4) Rutki.

• 01.06.24. Edyta Głąb, Janina Andruchów, Alicja Domalewska, Maria Romańczukiewicz.
  • 08.06.24. Stanisław Figurski, Jacek Kuźniak, Daniel Skrzypa, Bernard Mielnik.
  • 15.06.24. Grzegorz Dera, Arkadiusz Śnieżek, Zbigniew Nowak, Jan Zieliński.

9. Zapowiedzi przedślubne – do stanu małżeńskiego przygotowują się:

Maciej Szurgut, syn Mariusza i Renaty z Roszkowic

Zapowiedź 2

Agnieszka Kogut, córka Stanisława i Haliny z Miłoszyc

Zbigniew Palica, syn Edwarda i Józefy z Roszkowic

Zapowiedź 1

Aldona Bajsarowicz, córka Piotra i Lucyny z Kopic

Jeśli Ktokolwiek zna jakieś przeszkody, proszony jest o powiadomienie Kancelarii Parafialnej

10. Parafia nasza organizuje w czasie wakacyjnym 2 pielgrzymki:

• ► 04 lipca 2024 – Autokarowa Pielgrzymka na Górę Św. Anny.
  • ► 16 lipca 2024 – Autokarowa pielgrzymka do Lichenia.
  • Zapisy w Zkarystii, Kancelarii i telefonicznie. Decyduje kolejność zapisu.

Prawdziwa miłość polega na składaniu ofiary ze swojego życia. Wracamy do naszych domów umocnieni udziałem we Mszy Świętej – niech doświadczenie spotkania się z żywym Bogiem pomoże nam w obdarowywaniu innych ofiarną miłością.