Chcę was zachęcić, żebyście unikali osób, które chętnie mówią o rzeczach śliskich, mogących splamić wyobraźnię, a także osób, które zajmują się tylko sprawami doczesnymi, a wcale nie myślą o Bogu.

• Dziś: piątek, 19 kwietnia 2024r. Okres kościelny: Okres Wielkanocny
  • Imieniny: Adolfa, Tymona, Leona

Kim jest Marianka

Podstawowe wiadomości o Mariankach (Dzieciach Maryi)

Marianka, to taka Marsjanka
Na Mszę chodzi i ludziom nie szkodzi
Medalik ubiera, Maryję w sercu zabiera
i chodzi z Nią wszędzie, nawet do fryzjera

Chciałbym podjąć refleksję nad tym, kim jest Marianka? Co znaczy na co dzień być Marianką? Dlaczego warto należeć do naszej wspólnoty?

Będąc dzieckiem Maryi czuję, że mam większy kontakt z Matką Bożą. Wiem, że kiedy Ją poproszę, zawsze się za mną wstawi. Jako Marianka innym powinnam dawać przykład pobożnego życia i też to robię.

To nie znaczy, że muszę całe dnie spędzać na modlitwie, chodzić w długich spódnicach, czy nie chodzić na imprezy. Wręcz przeciwnie.

Marianka powinna pokazywać swoim postępowaniem, że bycie Marianką to nie tylko obowiązki, ale także przyjemności... spotkajmy się na kolejnych spotkaniach tej grupy, to Ci lepiej to wytłumaczę. Do zobaczenia…

Dzieci Maryi to wspólnota dziewcząt, które chcą służyć Maryi. Do tej grupy mogą należeć dziewczęta, które przystąpiły już do I komunii świętej, a nie zawarły jeszcze małżeństwa :)

Każda z dziewcząt posiada "cudowny medalik". Przedstawia on postać Maryi stojącej na kuli ziemskiej, co oznacza, że Maryja nie jest tylko naszą Matka, ale również Królową Ziemi i całego Wszechświata.

Medalik jest zawieszony na wstążce, której kolor zależy od tego, ile czasu dana dziewczyna jest Marianką. Zaczynając od pierwszego stopnia tasiemka jest koloru różowego, potem zielonego, a w końcu niebieskiego. Marianka może dostać również wstążkę koloru białego. Następuje to w dniu jej ślubu.

Co roku 8 grudnia, czyli w święto Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny, każda z dziewcząt odnawia swoje przyrzeczenie. W tym dniu zostają też przyjęte nowe kandydatki do grona Dzieci Maryi.

Aktualnie tę wspólnotę chcemy utworzyć w naszej Parafii. Dlatego każda kandydatka na Mariankę, musi najpierw przez określony czas systematycznie chodzić na spotkania, które odbywają się około raz w tygodniu (docelowo – dwa razy w miesiącu).

Na spotkaniach poznamy historię życia Maryi oraz będziemy się uczyć od Niej jak żyć i postępować. Oprócz poważnych tematów, pośpiewamy piosenki lub znajdziemy ciekawe zajęcie plastyczne. Będziemy mogli porozmawiać na różne ciekawe tematy, np. sport, rozrywka, ale i wasze zainteresowania.

W przyszłości zorganizujemy też ciekawe wyjazdy, wycieczki czy spotkania. Na tych wyjazdach zintegrujemy się z Mariankami z innych parafii.

Kto to jest Marianka?

Marianka to dziewczyna, która decyduje się służyć Jezusowi poprzez Maryję. Przestrzega ona Przykazań Bożych oraz daje wzór innym poprzez swoją służbę. Wstawia się modlitwą i zawierzeniem oraz służbą na mszy czy nabożeństwach, stojąc przy sztandarze. Na szyi nosi Medalik z wizerunkiem swojej patronki, Najświętszej Maryi Panny, która w 1830 roku objawiła się Katarzynie Labouré, ofiarowując jej ten Cudowny Medalik, którego moc uzdrowienia i łaski była i jest nieskończona

Jakie są zadania Marianki?

• Modlitwa do NMP
  • Służba przy sztandarze na mszach niedzielnych, nabożeństwach różańcowych czy majowych oraz roratnich i wszystkich uroczystościach

Formacja:

• tworzenie zintegrowanej grupy z pozostałymi dziewczynami poprzez regularne spotkania formacyjne
  • Dawanie wzoru swoim postępowaniem
  • Pomoc przy festynach, kiermaszach czy organizacja Dnia Matki

Strój Marianki:

• Cudowny Medalik z wstążką o kolorze zależnym od stażu
  • niebieską pelerynkę
  • strój galowy: biała bluzka, czarna spódniczka bądź sukienka
  • odświętne buty

Kolory wstążek

Przystępując w szeregi Marianek, każda otrzymuje Cudowny Medalik. Medalik ten zawieszony jest na wstążce, której kolor jest zależny od tego, jak długo jest się Marianką.

• BŁĘKITNY      – pierwszy rok (trzecia i czwarta klasa)
  • ŻÓŁTY            – kolejne dwa lata (piąta i szósta klasa)
  • ZIELONY        – następne dwa lata (siódma i ósma klasa)
  • NIEBIESKI      – otrzymuje się w pierwszej liceum

Nasze spotkania formacyjne

Marianki spotykają się dwa razy w miesiącu. Co miesiąc obchodzą też urodziny koleżanek, kiedy śpiewają „Sto lat”, składają życzenia i obdarowują solenizantki z danego miesiąca drobnymi prezentami.

Marianki widują się co dwa tygodnie na spotkaniach formacyjnych, gdzie zgłębiają swoją wiedzę oraz wspólnie się bawią. Spotkania prowadzi na razie ks. Proboszcz a w przyszłości poprowadzą opiekunki grup Dzieci Maryi – starsze dziewczęta.

Dwa razy w roku chciałbym, aby Marianki spotykały się na grillu, kiedy podsumujemy pół roku pracy. W karnawale zorganizujemy zabawę dla Dzieci Maryi i ministrantów.

Kiermasze u Marianek

Dwa razy w roku będziemy chcieli zorganizować świąteczne kiermasze. Przed świętami Bożego i Wielkanocą popularne wypieki pozwolą Mariankom. aby zakupić medaliki i pelerynki a w przyszłości zorganizować jeden czy drugi atrakcyjny wyjazd

Pielgrzymki Marianek

Chciałbym, aby Marianki jeździły na pielgrzymki każdego roku na Górę świętej Anny, a także na formacyjne pielgrzymki z ministrantami. Zawsze pod koniec września Marianki chciałbym byśmy jechali do Zakopanego do sanktuarium Cudownego Medalika. W ramach rozrywki może i Morskie Oko.

Z czasem będą i pielgrzymki do Wrocławia, Wadowic czy Krakowa. Coroczne pielgrzymki Marianek i ministrantów myślę, że zintegrują dzieci i młodzież, dostarczają atrakcji, a przede wszystkim pogłębią wiedzę religijną i ich wiarę.