- Tutaj jesteś:
- Strona główna
- Ekstremalna Droga Krzyżowa
- Ekstremalna Droga Krzyżowa
Ekstremalna Droga Krzyżowa
Szczegóły dla zainteresowanych. Na końcu - załączniki do pobrania.
Skrót EDK 2022 oznacza tegoroczną Ekstremalną Drogę Krzyżową. Nazwa trąci trochę modną nowomową, wg której są biegi ekstremalne, marsze ekstremalne, sporty ekstremalne itp. – zajęcia w których ludzie szukają granic własnej wytrzymałości, lęków, bezpieczeństwa itp. Ktoś powie – a co ekstremalnego może być w Drodze Krzyżowej?
Najczęściej siedzimy sobie w ciepłym kościele, a krzyż niesiony przez ministrantów zatrzymuje się przed obrazami kolejnych stacji. Możemy też ewentualnie pójść z modlitwą Drogą Krzyżową wytyczoną w terenie przy jakimś sanktuarium lub prowadzoną ulicami miejscowości.
Zwykle taka droga kończy się po ok. godzinie, a jej uczestnicy wracają do swoich zajęć. Jak to się ma do prawdziwej Drogi Krzyżowej naszego Pana, który w niewyobrażalnym cierpieniu niósł ciężki krzyż na miejsce kaźni, gdzie umarł dla naszego zbawienia? Odprawiane w naszych parafiach nabożeństwa Drogi Krzyżowej, starają się przybliżyć uczestnikom ból Chrystusa, pozwalając sobie go jedynie wyobrazić.
A gdyby tak spróbować mocniej odczuć ból Drogi Krzyżowej, odczuwając zarówno trochę cierpienia fizycznego, jak i w ciszy rozważać to, co prawie dwa tysiące lat stało się na ulicach Jeruzalem?
Mało tego, odnieść to do naszego życia tu i teraz. Iść w nocy, w ciszy, czterdzieści kilometrów, niosąc jak swoje winy, jak namiastkę krzyża Chrystusa, mały własnoręcznie zrobiony drewniany krzyż. Idziemy w ciemności, drogę oświetlając sobie latarką, zmagając się z rosnącym z każdym kilometrem zmęczeniem, bólem nóg, sennością i chłodem.
Zatrzymujemy się we wskazanych miejscach, aby rozważać poszczególne stacje Drogi Krzyżowej.
W tym roku w naszej diecezji zaproponowano kilka tras Ekstremalnej Drogi Krzyżowej, których opisy można znaleźć na stronie internetowej edk.org.pl. Po raz pierwszy, jedna z tras rozpoczyna i kończy się przy naszym parafialnym kościele.
Trasa ma długość 41 km i wiedzie terenem naszej gminy. Rozpoczyna się 8 kwietnia, Mszą św. o godzinie 20. Zakończenie – wg możliwości uczestnika. Dojazd na miejsce startu i bezpieczeństwo na Drodze, każdy uczestnik musi zapewnić sobie sam.
Swój udział w EDK powinno się zgłosić poprzez stronę internetową edk.org.pl, gdzie można znaleźć więcej informacji. Tego kto może, zachęcam do udziału, naprawdę warto.
Do zobaczenia na EDK. - Szczęść Boże

W załączeniu krótka informacja – notka na temat EDK. Trasa w naszej gminie, będzie miała następujący przebieg:
- Start: Kościół Parafialny w Niemodlinie
- Stacja DK – pomnik Obrońców Przebraża (ul. Brzeska)
- Stacja DK - Kościół w Szydłowcu
- Stacja DK – Dąb w Szydłowcu
- Stacja DK – Krzyż w Magnuszowiczkach
- Stacja DK – Kościół w Magnuszowicach
- Stacja DK – Kościół w Graczach
- Stacja DK – Kościół w Rogach
- Stacja DK – Kościół w Krasnej Górze
- Stacja DK - Krzyż przy drodze do Grabina
- Stacja DK – Kościół w Grabinie
- Stacja DK – Kapliczka w Jakubowicach
- Stacja DK – Kapliczka Pustelnika w Lipnie
- Stacja DK – Krzyż k. stawu Tadeusz przy drodze z Lipna
- Stacja DK - Krzyż na cmentarzu parafialnym w Niemodlinie
- Zakończenie – Kościół Parafialny w Niemodlinie
Ekstremalna Droga Krzyżowa odbywa się wyłącznie w nocy, niezależnie od pogody. Decyzję iść, czy zrezygnować, podejmuje każdy z uczestników indywidualnie.
Stąd prośba do Księży Proboszczów o udostępnienie w miarę możliwości z zachowaniem bezpieczeństwa: przedsionków kościołów, wolno stojących wiat, werand itp. jako miejsca modlitwy, ale także odpoczynku, przebrania się, napicia się czy zjedzenia czegoś (każdy uczestnik ze swoich zasobów).
- Jeżeli Parafia dysponuje toaletą, to też byłoby dobrze, gdyby uczestnicy mogli z nich skorzystać.
Z moich doświadczeń wiem, że niektórzy Proboszczowie biorą udział w EDK z grupami swoich Parafian (ministranci itp.). Nie zawsze dochodzą do końca, czasami z góry zakładają, że idą tylko jakimś odcinkiem. Zachęcam do rozważenia takiej możliwości. W razie pytań proszę o kontakt na numer telefonu
Pozdrawiam - Paweł Kotwica (Tel. 604 301 139)
Poniżej - załączniki - pliki do pobrania: