Parafia Rzymsko-Katolicka pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny, Rogi 16, 49-100 Niemodlin, Tel./Fax: 77-460 99 04, Mail:

  • Dziś: niedziela, 31 maja 2020r. Okres kościelny: Okres Wielkanocny
  • Imieniny: Anieli, Petroneli

List Proboszcza do Mieszkańców

LIST___PARAFIANIE_ROGOW.pdf

Drodzy Parafianie, Szanowni Państwo

        Co musi się wydarzyć w życiu ludzkim, aby Bóg stał się naczelną wartością? Co musi dotknąć człowieka, aby zrozumiał, że prawdziwe ukojenie może znaleźć tylko w Bogu? W Eucharystii?

        Wielu, którzy przeszli jakąś tragedię, twierdzi, iż ból, cierpienie czy choroba zbliżają człowieka do Stwórcy.  W tym miejscu zapytam, czy trzeba przeżywać dramaty, choroby, nieszczęścia, aby wracać do Boga.

        Drodzy Parafianie - Przed nami kolejny w naszym życiu czas Adwentu. Po raz kolejny w naszym życiu rozpoczynamy nowy rok liturgiczny. Ten Adwent może być czasem weryfikacji naszego postępowania. Nie należy czekać na doświadczenia losowe, które na nowo ustawią hierarchię wartości. Być może jest to okazja by udowodnić wszystkim wokół, że nasza Parafia ma podstawy do tego by być dalej samodzielną.

        Księża Biskupi w naszej Diecezji chcą około 10. Parafii połączyć ze sobą, dlatego myślę, że naszym zaangażowaniem, rozmodleniem i uczestnictwem we Mszy świętej najlepiej udowodnimy, że Kościół, Parafia i Msza święta jest mi potrzebna, potrzebna całej naszej wspólnocie parafialnej.

        Właśnie ten Adwent może być dla każdego z nas czasem powrotu. Na samym początku Pan Jezus wzywa nas do czuwania.

        Żeby nie przespać, nie przeoczyć czegoś bardzo ważnego. Ale czego nie przespać? Świąt Bożego Narodzenia? Wigilii? Nie! Nie przespać czegoś bardzo ważnego i wielkiego.

        Wielu może odczyta to Jezusowe wezwanie: Nie zapomnij o posprzątaniu domu na święta; nie zapomnij o choince; nie zapomnij o prezentach dla swoich bliskich; nie zapomnij o opłatkach, bo czym się połamiesz w wigilijny wieczór? nie zapomnij o karpiu, bo właśnie jest promocja.... itd. itd.

        Tego nie da się przeoczyć! Witryny sklepowe nie pozwolą nam zapomnieć o zakupach, o prezentach. Kolorowe, rozświetlone choinki w ogrodach, migające ozdoby świąteczne nie pozwolą zapomnieć o świętach. Jednak zapomnieć możemy o tym co najważniejsze:

        Ale możemy zapomnieć o Panu Bogu… Po co wtedy to wszystko? Po co te święta? Po co ta wigilia, choinka itd.?

        Wielu będzie powtarzać: Jeszcze mam czas, na modlitwę, na Eucharystię, na czynienie dobra, na pomoc bliźniemu ... jutro się wyspowiadam, jutro się poprawię, jutro wynagrodzę krzywdy, jutro przeproszę Ojca, Brata, Kolegę, pogodzę się z Sąsiadami....

        Oby nie było za późno, obyśmy nie musieli się kiedyś wstydzić przed Bogiem, że zmarnowaliśmy czas i przespaliśmy wszystkie okazje do czynienia dobra. Ojciec umrze, Kolega wyjedzie, Sąsiad się wyprowadzi, czas mi ucieknie…

        Właśnie… ten Adwent może być czasem poukładania na nowo naszego życia, czasem radosnego oczekiwania na świętowanie Bożego Narodzenia i oczekiwania na powtórne przyjścia Chrystusa na końcu czasów.

        Dlatego przesyłam Wam z tym listem dwa małe prezenty:

Pierwszy – to mała książeczka o Eucharystii – „Wielka Tajemnica Wiary”. Chciałbym, aby każdy ją przeczytał, każdy: Dziadkowie, Rodzice, Małżonkowie i Dzieci. Abym był świadom czym jest Msza święta?

        Msza święta jest niewyczerpanym źródłem naszej świętości. To Eucharystia nas przemienia i kształtuje; podtrzymuje, pogłębia i odnawia życie łaski otrzymanej na chrzcie świętym.

        Istotą naszej religijności jest jednoczenie się w Komunii świętej z Chrystusem. To zjednoczenie jest naszą siłą i źródłem wszelkiego dobra i drogą do zjednoczenia. Umacnia nas, nasze Rodziny i wprowadza miłość do naszej codzienności.

Drugi prezent – to obrazek – Modlitwa zawierzenia rodziny św. Janowi Pawłowi II. Modlitwa i błogosławieństwo, które chcę by spoczęło na każdej naszej rodzinie bez wyjątku… Na tych którzy bardzo kochają Pana Boga, ale i na tych, którzy o Panu Bogu już zapomnieli, którym Pan Bóg jest dzisiaj nie potrzebny.

        Może obrazek ten, gdy powiesisz w swoim domu będzie dla Ciebie mobilizacją, zachętą czy zaproszeniem.

        Wszystkim bez wyjątku niech Pan Błogosławi. Niech święty Jan Paweł II uprasza nam wszystkim potrzebne łaski głębokiej wiary i miłości.

        Korzystając z okazji już dzisiaj składam Wszystkim Parafianom serdeczne życzenia: aby ten czas adwentu doprowadził nas wszystkich do Nowych Narodzin Chrystusa w naszym sercu.   Aby czas Bożego Narodzenia był dla nas czasem Miłości, Radości i Pokoju. Z modlitwą i zachętą do powstania i zaufania Bogu:

Wasz Proboszcz: Ks. Zbigniew Malinowski

 

 

Ważniejsze wydarzenia w naszej Parafii w roku 2020

02 II Pierwsza spowiedź Dzieci pierwszokomunijnych

29 III Rozpoczęcie Rekolekcji Wielkopostnych (29 III – 2 IV)

19 IV Bierzmowanie (18:00 Niemodlin)

25 IV Procesja o dobre urodzaje (św. Marka, ewangelisty)

03 V Góra, Odpust - Św. Florian

04 V Spowiedź Dzieci i Rodziców pierwszokomunijnych

10 V Uroczystość Pierwszej Komunii Św.

12 V Pielgrzymka Dzieci pierwszokomunijnych

17 V Mała Góra, Odpust - św. Izydor Oracz

20 VI Roszkowice, Odpust - Najświętsze Serce Pana Jezusa

26 VII Tłustoręby, Odpust – św. Anna

15 VIII Tarnica, Odpust – św. Maksymilian

23 VIII Dożynki Parafialne (Rogi)

06 IX Rogi, Odpust - Narodzenie NMP

06 XII Rutki, Odpust - św. Barbara


Powrót do listy aktualności

Administrator danych osobowych informuje, że wszystkie dane osobowe na stronie internetowej parafii Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Rogach umieszczone zostały za zgodą osób, których dane dotyczą lub umieszczone są na podstawie prawa.