Budynek naszego kościoła
Wszyscy ludzie, nawet najgorsi, pragną śmierci spokojnej i szczęśliwej. Czemu jednak tak niewielu używa środków, które do tego celu prowadzą? Bo są zaślepieni.
św. Jan Maria Vianney
BanerBanerBanerBanerBaner

Parafia Rzymsko-Katolicka pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny, Rogi 16, 49-100 Niemodlin, Tel./Fax: 77-460 99 04, Mail:

  • Dziś: sobota, 21 grudnia 2024r. Okres kościelny: Okres Adwentu
  • Imieniny: Tomisława, Seweryna, Piotra

List do Parafian

Pilne! Bardzo Ważne!

Drodzy Parafianie!

        Zbliża się kolejny Wielki Post w naszym życiu, który ma przygotować nas na dobre chrześcijańskie przeżycie Świąt Wielkanocy. Tegoroczny Wielki Post i Wielkanoc wpisują się w trwającą od wielu miesięcy pandemię koronawirusa i ostatnie bardzo smutne i niebezpieczne wydarzenia w sąsiadującej z nami Ukrainie.

          Obserwując i może nawet doświadczając osobiście choroby oraz cierpienia, a także różnego rodzaju ograniczeń, wielu z nas odczuwa lęk i niepewność.

          Dzisiaj już chyba nikt nie wątpi, że pandemia naprawdę istnieje. Szczególnie dotkliwie doświadczyli jej ci, których dotknęła osobiście, albo ich bliskich. Bardzo wielu, których dotknęła ta choroba, przeżywali ją bardzo boleśnie i przez długi czas doświadczają jej skutków. Kolejne zagrożenia, które mają miejsce na Ukrainie, także i bolesne doświadczenia, jakie spotkały zwłaszcza tych, którzy pożegnali swoich bliskich, których w tym roku zabraknie przy wspólnym stole Wielkanocnym. Obecnie może to być jeszcze bardziej niebezpieczne, ze względu toczącą się wojnę na Ukrainie.

        To wszystko razem, skłania nas do refleksji nad naszym życiem. W tym obecnym czasie, bardziej niż kiedykolwiek docierają do nas słowa Jezusa: Czuwajcie i bądźcie gotowi, bo nie znacie dnia ani godziny, kiedy Syn Człowieczy przyjdzie”. Każdy z nas powinien zapytać samego siebie: Czy jestem gotowy na spotkanie z Chrystusem teraz?

        Jeżeli nie jestem gotowy dzisiaj, to czy będę gotowy jutro, za miesiąc, czy za rok? Każdy dzień naszego życia powinien tak wyglądać, jak miałby to być ostatni dzień naszego życia. Człowiek powinien być w życiu przygotowany na dwie rzeczy: na śmierć i na przyjęcie Komunii Świętej. Jeżeli jesteśmy gotowi na przyjęcie Komunii Świętej, to jesteśmy gotowi na spotkanie z Jezusem, więc nie musimy się lękać.

        Pierwszym naszym wspólnym krokiem, powinna być troska o naszych chorych i pomoc dla Ukrainy. Większość z nas ma tam krewnych znajomych, wielu tam ma bardzo bliską Rodzinę...

       Dlatego zgodnie z wieloma apaelami – chcemy już jutro w niedzielę modlić się żarliwie i prosić o pokój na Ukrainie. Po Mszach św, będziemy zbierać ofiarę na pomoc dla Nich. Podobnie i wnajbliższą środę – Środę Popielcową – i nasze wspólne modlitwy, ofiary, a przede wszystkim obecność nasza w świątyni!

        Chcemy swobodnie jako chrześcijanie gromadzić się w świątyniach i wypełniać swoje obowiązki religijne. Dlatego bardzo gorąco zapraszam Was wszystkich – rozpocznijmy od jutra – od Niedzieli i od Środy Popielcowej (2 marca – godz. 18:00).

        Niech to będą dni naszego powrotu do Eucharystii, do Pana Boga i do naszej Świątyni - szczególny czas modlitwy o pokój na Ukrainie, ale i na całym świecie - aby nikt i nic nie zagrażało naszej Ojczyźnie.

        Na pewno w tym trudnym czasie szczególnie potrzeba wspólnej modlitwy i błogosławieństwa. Zrozumiały jest również lęk, który wielu osobom towarzyszył. Ten lęk po ludzku wcześniej był uzasadniony przed Covidem. Baliśmy się o swoje zdrowie i życie, o życie naszych bliskich.

        Obecnie, kiedy właściwie już wygasa 5 fala pandemii, potrzeba nam więcej ufności pokladać w Panu Bogu, potrzeba nam lepszego uczestnictwa w Eucharystii. Potrzeba modlitwy o pokój. Obecnie pojawił się nowy lęk, nowe zagrożenie. Nie możemy siedzieć bezczynnie. Niech więc ten czas, także czas tegorocznego Wielkiego Postu będzie naszym przylgnięciem do Eucharystii i do Samego Pana Boga, który może być dla nas lekarstwem i wsparciem, który może nas obdarzyć pokojem

        Jest to dzisiaj potrzebne w naszej małej Parafii, w naszej Diecezji. Nasze świadectwo wiary, modlitwy i wzajemnej miłości, może pokazać, że tak małe wspólnoty jak nasza, mogą być prężne i rozmodlone. Może to być argumentem, aby nie przyłączononas do innej większej Parafii.

        Jeśli Wiernych nie będzie na Mszach świetych, jeśli będą wolne intencje Mszalne w ciągu tygodnia – jest to potwierdzenie słuszności takiej decyzji ze strony ks. Biskupa. Myślę, że warto także i to przemysleć to, ale omodlić i dać świadectwo, że Parafia nasza jest nam potrzebna, że potrzebuję Mszy św. i Sakramentów Świętych.

        Temu też chcę by służyły tegoroczne Misje Święte, które będą poświęcone tematowi naszego powrotu na Eucharystię (szczegółowy plan zamieszczony jest na stronie Parafialnej).

        Potraktujcie to jako indywidualne, bardzo osobiste zaproszenie

       Korzystając z okazji, pragnę poruszyć jeszcze jedną sprawę, która szczególnie się ujawniła podczas pandemii, a dotknęła również naszą Ojczyznę. Za wszelką cenę próbuje się zniszczyć to, co święte. Próbuje się wyrwać Boga z serca, szczególnie dzieci i młodzieży. To człowiek chce decydować o tym co dobre i złe. Wielu żyje tak, jak gdyby Boga nie było.

       Jak mówił św. Jan Paweł II, współczesny człowiek zatracił poczucie grzechu. Człowiek chce ustanawiać prawo komu należy pozwolić żyć, a kogo zabić, bo jest przeszkodą w realizacji jego zadań. Chce się zniszczyć rodzinę i małżeństwo, jako związek mężczyzny i kobiety. Dzisiaj próbuje się zniszczyć Kościół Chrystusowy, znajdując wyłącznie grzechy niektórych jego członków. Jako chrześcijanie nie możemy pozostać obojętni. Od nas wymaga się stanowczego opowiedzenia się po stronie Chrystusa, który jest Drogą, Prawdą i Życiem, opowiedzenia się po stronie Bożego Prawa i Bożych przykazań.

       Nie można być chrześcijaninem przyjmując te przykazania, które odpowiadają, a odrzucać te, które są niewygodne. Trzeba nam jasno mówić, że nie ma nic pomiędzy Bogiem a szatanem, pomiędzy dobrem a złem. Nie ma nic pośredniego pomiędzy grzechem a świętością, pomiędzy przestrzeganiem Bożego Prawa a jego odrzuceniem. Nie ma pomiędzy nimi jakiejś pustki, czegoś pośredniego. Człowiek może stanąć po stronie Chrystusa, przyjmując w całości Jego naukę, albo staje po stronie szatana, który kusi na pozorne dobro, obracające się przeciw człowiekowi.

       Chrystus przynosi zbawienie każdemu z nas. Dlatego prośmy dzisiaj o Boże Błogosławieństwo, o Boże łaski dla nas i naszych Rodzin, dla naszej Parafii i Ojczyzny.

        Na czas Wielkiego Postu każdemu z Was i Sobie samemu życzę, byśmy wykorzystali ten czas i bardziej przylgnęli do Chrystusa

        Pozdrawiam Was wszystkich i z serca błogosławię Wszystkim

                                                                                                    Wasz Proboszcz - Ks. Zbigniew Malinowski

 


 


Powrót do listy aktualności

Administrator danych osobowych informuje, że wszystkie dane osobowe na stronie internetowej parafii Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Rogach umieszczone zostały za zgodą osób, których dane dotyczą lub umieszczone są na podstawie prawa.